مراقب خودت باش جناب دایناسور!

مریم حسینیان

دایناسورها، با آن جثه‌ی بزرگ و زندگی طولانی‌ای که داشته‌اند، چه در دنیای داستان و چه در انیمیشن‌های جذاب، توجه خیلی‌ها را به خود جلب کرده‌اند. زندگی جدید جناب دایناسور قصه‌ی یکی از دایناسورهای بزرگ و غمگین است که دلش از نمایش تکراری موزه گرفته و به دنبال زندگی بهتری می‌گردد. دانی می‌داند که آخرین دایناسور دنیاست و همیشه دلش شور می‌زند که یک روز بمیرد و نسل دایناسورها برای همیشه منقرض شود؛ برای همین خیلی مراقب خودش است.
یک روز صبح، دانی تصمیم می‌گیرد موزه را ترک کند و این اول ماجرای دایناسور قصه‌ای است که می‌خواهد، برای بیش‌تر زنده ماندن، شیوه‌ی تکراری زندگی‌اش را عوض کند. خانه‌ی دانی و کاناپه‌ی رو به تلویزیونش او را راهنمایی می‌کند به دنیایی دیگر؛ جایی به نام «مؤسسه‌ی بچه‌های بد» که به گمان دانی می‌تواند شروع تازه‌ای باشد برای تجربه‌ای تازه و با نشاط. خانم یونا زرافه‌ی زیبا و مهربانی است که مؤسسه‌ی بچه‌های بد را اداره می‌کند. دانی احساس می‌کند، با کمک کردن به خانم یونا، می‌تواند خیلی خوشحال باشد، اما نمی‌داند که در این مؤسسه‌ی کوچک چه آشی برایش پخته‌اند. پر سیاه، موشک، قورکا، و قوریناز، بچه‌های تحت سرپرستی خانم یونا هستند. دانی دلش می‌خواهد با بچه‌ها دوست شود. حتی لباس‌های شاد و قشنگی می‌پوشد، ولی اتفاق پشت اتفاق و بدبیاری پشت بدبیاری نتیجه‌ی ورود به دنیای دیگر است. حالا دانی دوباره تنهاست؛ خانم یونا هم گذاشته و رفته است. انگار هیچ چیز سر جای خودش نیست. دانی احساس می‌کند که حالش حتی بدتر از وقتی است که در موزه زندگی می‌کرد. انگار با رفتن خانم یونا اتفاق خیلی بدی برای دانی افتاده است؛ خیلی بدتر از نگرانی برای منقرض شدن نسل دایناسورها.
قصه‌ی خوب‌ها هیچ وقت بد نمی‌شوند. ممکن است کمی غم‌انگیز باشد، ولی اتفاق عجیب دیگری هنوز باقی مانده است؛ شاید آخرین اتفاق مهم برای دایناسوری بزرگ و تنها.
زندگی جدید جناب دایناسور هوای تازه‌ای است در دنیای کودکان. شاید به دلیل سیر حوادث باشد و شاید به خاطر انتخاب ژانر رمان کودک، در جایی به نام اتاق تجربه‌ی رمان کودک. باید دید بچه‌ها چگونه وارد این اتاق پر پیچ و خم می‌شوند… و چه‌طور تا آخر قصه با دانی همراه خواهند شد.

زندگی جدید جناب دایناسور
نویسنده: ربابه میرغیاثی
ویراستار: عذرا جوزدانی
ناشر: چکه و شهر قلم
83 صفحه
2000 تومان

· 12 مرداد، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *