هرگز تسلیم نشو!

جنگ دوم جهانی تمام شده است، اما آثار آن نه! در جنگ دوم جهانی، لهستان نیز، هم‌چون اتریش، فرانسه و بعضی کشورهای دیگر، به اشغال آلمان نازی درآمد، بسیاری از خانواده‌ها، از جمله خانواده‌ی لهستانیِ ژوزف بلیسکی، از هم پاشیدند و هر کدام از آنان به گوشه‌ای و زندانی درافتادند. کودکان آن‌ها بدون پدر و مادر در زیرزمین خانه‌ای که بمباران شده بود بزرگ می‌شدند. دختر بزرگ‌شان در همان زیرزمین مدرسه‌ای راه انداخته بود. او کودکان گمشده را، که هم سن و سال خواهر کوچکش بودند، جمع می‌کرد و برای‌شان قصه می‌گفت و تا جایی که امکان داشت به کار تنوع می‌بخشید. صبح‌ها را به درس اختصاص می‌داد و بعدازظهرها را به بازی. مدرسه‌ی او فقط برای 12 کودک جا داشت و او، با بی‌میلی، کودکانی را که می‌خواستند به مدرسه بیایند رد می‌کرد. یک روز کودکی را بیهوش در کنار پناهگاه‌شان یافتند که خروسی دور و بر او می‌پلکید. او را به پناهگاه بردند. پس از چند روز مراقبت، حالش بهتر شد. کودک عادت‌های بدی چون دزدی داشت، اما دخترک جوان کم‌کم راه ورود به قلب او را، که از میان حیوانات می‌گذشت، پیدا کرد. او از دخترک خواست که مادرش باشد. آن‌ها گرسنه و خسته روزها را سپری کردند تا جنگ تمام شد.
جنگ تمام شده بود، اما بچه‌ها دیگر رمقی نداشتند. شهری که تمام طول زندگی‌شان را در آن به سر برده بودند ناپدید شده بود و دیگر در آن خیابانی باقی نمانده بود، غذا از همیشه کم‌تر بود، خانواده‌ی ژوزف، مثل هزاران خانواده، یکدیگر را جست‌وجو می‌کردند. آن‌ها از صبر کردن به شدت خسته شده بودند.
آن‌ها چگونه یکدیگر را پیدا می‌کنند؟ شمشیر نقره‌ای چه نقشی در این میان دارد؟ این کتاب، برخلاف همه کتاب‌هایی که درباره‌ی وقایع جنگ دوم جهانی خوانده‌اید، به مشکلات پس از جنگ می‌پردازد. شخصیت‌های اصلی آن هم کودکان همسن شما هستند که هرگز تسلیم نشدند.

سه لاک‌پشت
ادبیات
گروه سنی: نوجوان
کاربرد: ترویج صلح و توجه به خانواده

شمشیر نقره‌ای
نویسنده: ایان سرالیر
مترجم: داود شعبانی‌داریانی
ناشر: پیدایش
288 صفحه
6000 تومان

· 8 مرداد، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *