پریدن در دنیای عجیب با کلمه

در این کتاب، که در سال 2000، به انتخاب فیونا واترز جمع‌آوری شده، 20 داستان از نویسنده‌های مشهور کودک و نوجوان، از مارگرت ماهی تا آن فاین و… آمده است. این داستان‌ها با شعار خواندن در 5 دقیقه انتخاب شده‌اند و مجموعه‌ای متنوع از دانستی‌ها و آداب و اصول زندگی، همراه با نگاه خلاقانه، هستند. در کتاب، گاهی ماجرای داستان اتفاقی است منحصر به فرد، مانند ریپ ون وینکل، که ماجرای آدم تنبل و مهربانی است که از خانه خارج می‌شود و به خوابی طولانی فرو می‌رود؛ گاهی مجموعه‌ی مهربانی و تخیل کنار هم است، مانند زنی که پروانه پرورش می‌داد؛ گاهی این داستان‌ها تلفیق عقل و اتفاق هستند، مانند خرسی که دوست داشت آدم‌ها را بغل کند؛ یا برگرفته از افسانه‌های قدیم با روایت جدیدند، مانند سنگ سوپ.
گاهی داستان‌های مجموعه، هنگامی که از تخیل وام می‌گیرند و روش مقابله با مشکل را هم یاد می‌دهند، مانند شکار. شاید یکی از داستان‌هایی که خنده و آموزش را در کنار هم دارد، داستان مردی است که ظرف‌هایش را نمی‌شست. این داستان کودک را در یک موقعیت متفاوت قرار می‌دهد و پس از آن، با روش‌های مختلف، به حل قضیه می‌پردازد. شاید، در نهایت، انتخاب نویسنده دور از تصور باشد، اما مخاطب می‌تواند در این بازی همراه و سهیم شود.
گاهی هم داستان برگرفته از افسانه‌های شرقی است، با همان شکل مرسوم و عجیب و غریب، که به حال و هوای ما نزدیک است. قرار نیست بچه‌ها مجموعه داستان را قرار در یک نوبت بخوانند یا از همه‌ی داستان‌هایش خوش‌شان بیاید؛ فرصتی است مطالعاتی برای ارتباط برقرار کردن با فرهنگ‌ها، دغدغه‌ها و شیوه‌های مختلف زندگی آدم‌ها در سراسر جهان. این کتاب فرصتی است برای دریافتن مشکلات به گونه‌ای دیگر، از طریق ارتباط برقرار کردن با حیوانات.

چهار لاک‌پشت
ادبیات
گروه سنی: کودک
کاربرد: لذت و سرگرمی، کمک به کودکان برای مقابله با مشکلات

داستان‌های پنج دقیقه‌ای
به انتخاب فیونا واترز
مترجم: محبوبه نجف‌خانی
ناشر: آفرینگان
176 صفحه
4250 تومان

· 8 مرداد، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *