گرفتن دست دیگری

گاهی برای کودکان، در انجام برخی کارها، مشکلاتی پیش می‌آید که شاید اگر درباره‌شان بدانند یا پدر و مادرهای‌شان برای‌شان داستانی درباره‌ی آن کنند، حل شدنی باشند و برخورد بچه‌ها با آن‌ها آسان‌تر شود. مجموعه کتاب‌های مهارت‌های اجتماعی بخشی از مشکلات رایج کودکان را به صورت داستانی مطرح می‌کنند. این کتاب‌ها را انجمن جامعه‌شناسی آمریکا در سال‌های قبل‌تر منتشر کرده و هدف‌شان بیان ساده‌تر مشکلات از طریق قصه است؛ یک‌جور قصه‌ی درمانی که متخصصان هر مشکل، پس از کسب سال‌ها تجربه، توانسته‌اند آن را روایت کنند. شاید در برخی از این کتاب‌ها شیوه‌ی روبه‌رو شدن با مشکل مربوط به فرهنگ ما نباشد، اما، از سوی دیگر، شناخت و آگاهی را نسبت به مشکل بیش‌تر می‌کنند. در این مجموعه داستان‌ها، پیش از آغاز، چند نکته‌ی کلیدی هم مطرح شده‌اند. این کتاب‌ها داستان‌هایی هستند که بهتر است در موقع مناسب و با آرامش خوانده شوند. به علاوه، پیش از شروع هر داستان نیز نکته‌هایی کلیدی درباره‌ی آن مشکل مطرح شده است تا شناخت کودک و پدر و مادر از آن مسئله بیش‌تر شود. در این مجموعه داستان‌ها مشکلات معمولی (از جمله نرفتن به دست‌شویی یا حس حسادت به خواهر و برادر) مورد توجه قرار گرفته‌اند. گاه نیز مشکلات جدی بیان شده‌اند؛ مثل «اتیسم»، در کتاب راسل با بقیه فرق دارد. این مجموعه توانسته، در قالب داستانی، فضایی دوستانه خلق کند.
این‌که حیوانات گاه در کتاب نقش اساسی دارند از ترفندهایی است که آن را برای مخاطب جذاب کرده است. در دو کتاب بر فراز ابرها و دکتر پلیکان به خرسی کمک می‌کند و یا چه اتفاق بدی مشکلات از زبان حیوانات مطرح می‌شوند. این کتاب‌ها کمک می‌کنند کودک دریابد تنها نیست و دیگران هم در کنارش به او و مشکلش کمک می‌کنند. تصویرهای کتاب‌ها آن‌ها را بسیار خواندنی کرده‌ است، یعنی حتی می‌توان بدون داشتن مشکل هم به سراغ این داستان‌ها رفت.

چهار لاک‌پشت
علمی، آموزشی
گروه سنی: کودک
کاربرد: آموزش مهارت‌های اجتماعی

مجموعه کتاب‌های مهارت اجتماعی (ابرها و ساعت‌ها، پس من چی، راسل با بقیه فرق دارد، دکتر پلیکان به خرسی کمک می‌کند، چه اتفاق بدی! بر فراز ابرها، زبون‌شو گربه خورده)
گروه نویسندگان
گروه تصویرگران
مترجم: دکتر حمید علیزاده
ویراستار: گروه علمی رشد
ناشر: جوانه رشد
52 صفحه
قیمت هر جلد: 5200 تومان

· 12 مرداد، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *