یک جفت دوقلوی ناهمسان دوست‌داشتنی

اگر قرار باشد یکی از مهم‌ترین کاربردهای ادبیات را برای کودکان خود پرورش تخیل و آزاد ساختن ذهن آن‌ها از محدودیت‌های روزمره بدانیم، این کتاب دوقلو، از همان ابتدا، یعنی وقتی که در کتاب‌فروشی آن را در دست گرفته‌اید، خودش را به‌عنوان پیشنهادی مفید و متفاوت نشان می‌دهد. کتاب‌های دوقلوی کلونک علیه کلونک و کوکا ـ کلونک، در یک مجلد و به صورت دوگانه چاپ شده‌اند، به این ترتیب که کتاب را می‌توان، از هر دو سو، باز کرد و در هر سمت کتاب، با داستانی مستقل از مجموعه‌ی کلونک، مخترع دوست داشتنی و متفاوت، جسور و باهوش روبه‌رو شد.
این شکل از بازیگوشی، که در فرم کتاب پیاده شده است، در محتوای آن نیز به خوبی خود را نشان می‌دهد. شکلی از آزادی تخیل، و شیطنت و بازیگوشی، در تمام سطرها و ماجراهای کتاب جریان دارد که می‌تواند لحظه‌های جذاب و دوست‌داشتنی‌ای را برای خواننده‌ی کتاب، و کودک شما، فراهم کند.
شاید بتوان این کتاب را از زمره‌ی کتاب‌های علمی ـ تخیلی نیز دانست، چرا که اگرچه آزادی تخیل و بازیگوشی در آن بیش از حد متوسط کتاب‌های علمی تخیلی معروف و شناخته شده، هم‌چون کتاب‌های آیزاک آسیموف، است، به هر حال، شکلی از تعهد و ایمان به علم و دانش در آن دیده می‌شود که می‌تواند الگوی علم‌محوری و امید مبتنی بر دانش را در مخاطب خود نهادینه کند.
و بالاخره این‌که، کلونک، با ماجراهای عجیب و تکرار نشدنیش، می‌تواند کودک شما را برای خواندن آثاری پیچیده‌تر و قدم زدن در دالان‌های هنر مدرن امروزی، در سال‌های بزرگسالیش، آماده کند و چه انگیزه‌ای در انتخاب کتاب برای کودک و نوجوان می‌تواند قوی‌تر از آماده‌سازی مخاطب برای استفاده‌ی صحیح از هنر و ادبیات جدی روزگار خود باشد؟

سه لاک‌پشت
ادبیات
گروه سنی: کودک
کاربرد: لذت و سرگرمی، پرورش تخیل، ترویج علم و دانش

کلونک علیه کلونک/ کوکا-کلونک
نویسنده: فرانسوا گراول
تصویرگر: پیر پرات
مترجم: سپیده وهداد
ناشر: کیمیا
145 صفحه

· 8 مرداد، 1394

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *